Strona główna > Aktualności branżowe

Aktualności branżowe

ME przedstawiło założenia kolejnych zmian w ustawie o OZE

09 czerwca 2017

Ministerstwo Energii przedstawiło założenia najbliższej nowelizacji ustawy o OZE i już teraz zapowiada, ze chce przygotować oddzielne przepisy, w których znajdą się regulacje dla mniejszych instalacji realizowanych w ramach obszaru energetyki rozproszonej.

czytaj dalej

ME pomoże wiatrakom z podatkiem od nieruchomości

09 czerwca 2017

Ministerstwo Energii zapowiedziało, że przy okazji wdrażania nowelizacji ustawy o OZE weźmie na siebie m.in. uregulowanie sytuacji farm wiatrowych w zakresie problematycznego sposobu naliczania podatku od nieruchomości. Ministerstwo Energii jednak nie planuje zmieniać przyjętych w ustawie restrykcyjnych zasad lokowania nowych farm wiatrowych i nie przygotuje regulacji, które mogłyby doprowadzić do poprawy sytuacji operatorów wiatraków.

czytaj dalej

Spada produkcja energii odnawialnej

08 czerwca 2017

Po chwilowym wzroście zielone certyfikaty znowu potaniały. Ich wycena spadła do najniższego poziomu w dwunastoletniej historii. Z analiz wynika, że chociaż prądu z odnawialnych źródeł energii produkujemy w Polsce coraz mniej, to sytuacja szybko się nie zmieni.

czytaj dalej

URE ogłosił kolejne aukcje dla OZE

29 maja 2017

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że kolejne aukcje dla odnawialnych źródeł energii odbędą się za pośrednictwem systemu Internetowej Platformy Aukcyjnej w dniach 29 i 30 czerwca br.

czytaj dalej

W 2017 r. więcej prądu z węgla, mniej z OZE

29 maja 2017

Według analizy przeprowadzonej przez portal wysokienapiecie.pl wynika, że w 2017 roku produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w Polsce spadnie po raz pierwszy od ponad 10 lat. Inwestycje w „zielone” elektrownie będą mniejsze o ponad 9 miliardów zł, wzrośnie za to generacja prądu z węgla.

czytaj dalej

Bez priorytetu dostępu do sieci również dla istniejących OZE?

16 maja 2017

W ramach tzw. pakietu zimowego, zbioru nowych regulacji dla unijnego rynku energetycznego, Komisja Europejska zaproponowała, aby usunąć jeden z przywilejów, z których korzystają producenci zielonej energii, czyli priorytetowego dostępu do sieci.

czytaj dalej

Ceny zielonych certyfikatów w górę

08 maja 2017

Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym ceny zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii spadły. Certyfikaty są teraz 3 razy tańsze niż rok temu i ponad 10 razy tańsze niż parę lat temu. Jednak podczas pierwszych majowych notowań ceny zielonych certyfikatów na TGE wzrosły.

czytaj dalej

Nowy rekord generacji z wiatru w Polsce

24 kwietnia 2017

22 kwietnia produkcja z działających w Polsce farm wiatrowych, których moc sięga ok. 5,8 GW, odpowiadała 23 proc. krajowego wytwarzania energii. To nowy tegoroczny rekord jeśli chodzi o udział energii wiatrowej w polskim miksie energetycznym.

czytaj dalej

Przepaść między danymi URE i operatorów w sprawie inwestycji w OZE w 2016 r.

04 kwietnia 2017

Urząd Regulacji Energetyki podał, że zainstalowana moc z odnawialnych źródeł energii wzrosła w 2016 roku o 1,445 GW. Jednak z informacji zebranych od operatorów systemów dystrybucyjnych i przesyłowych potencjał przyłączonych przez nich OZE w 2016 roku był niemal 4,5 razy mniejszy.

czytaj dalej

Po raz pierwszy od trzech lat niedobór energii z OZE w Polsce

21 marca 2017

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej poinformowało, że przez ostatnie 10 lat został zbudowany potencjał OZE, który jest w stanie wytwarzać ponad 20 TWh zielonej energii rocznie. Na zrealizowanie celu do 2020 roku w sektorze elektroenergetycznym trzeba wytworzyć 30 TWh energii.

czytaj dalej

Wiatr w Europie wyprzedził węgiel

07 marca 2017

W 2016 roku wiatraki pokryły ponad 10 procent zapotrzebowania Unii Europejskiej na prąd, a moc turbin pierwszy raz przewyższyła moc elektrowni węglowych. W przyszłym roku wiatraki mogą zostać numerem jeden pod względem mocy zainstalowanej w Europie.

czytaj dalej

Konfederacja Lewiatan chce dodatkowej aukcji OZE

02 marca 2017

Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan chce dodatkowej aukcji OZE z powodu wprowadzenia zmian w ustawie o OZE, wynikających ze złych doświadczeń z pierwszej aukcji OZE oraz niezgodności polskich regulacji z unijnymi rozwiązaniami w zakresie pomocy publicznej. Rada OZE proponuje jak najszybsze przeprowadzenie dodatkowej aukcji, w której mogliby złożyć ofertę wszyscy, którzy nie zdołali tego zrobić z przyczyn technicznych 30 grudnia 2016 roku.

czytaj dalej

Morska energetyka wiatrowa szansą dla polskiej gospodarki

27 lutego 2017

Podczas konferencji "Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbyła się 27-28 lutego w Warszawie, uczestnicy dyskutowali o tym jak morska energetyka wiatrowa mogłaby się przyczynić do rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego, portów, czy pomóc w realizacji unijnych celów klimatycznych.

czytaj dalej

Rynek OZE. Ostre hamowanie w przyłączeniu nowych mocy

29 stycznia 2017

W całym 2016 roku do sieci czterech największych polskich operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego (Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator) zostało przyłączone blisko 273 MW mocy z OZE. Jednak już w drugim półroczu 2016, po zmianie systemu wsparcia, przyłączono tylko 50 MW, w tym wiatraki o mocy tylko 24,4 MW.

czytaj dalej

Nowy wzór wniosków o wydanie zielonych certyfikatów

26 stycznia 2017

Urząd Regulacji Energetyki udostępnił nowy wzór wniosków o wydanie świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł energii. Nowy wzór obowiązuje dla energii wytworzonej od 1 stycznia 2017 roku. Z zielonych certyfikatów mogą nadal korzystać właściciele instalacji OZE, którzy uruchomili wytwarzanie energii przed 1 lipca 2016 roku. Ci, którzy uruchomili instalacje OZE po tym terminie mogą się ubiegać o wsparcie operacyjne w ramach systemu aukcyjnego.

czytaj dalej

Podatki wiatrakowe w 2017 roku

16 stycznia 2017

Nowa ustawa o inwestycjach w elektrownie wiatrowe budzi wiele wątpliwości co do sposobu naliczania podatku od farm wiatrowych. Największe wątpliwości wynikają z zapisu o opodatkowaniu farm wiatrowych, nie wiadomo, czy podatek można liczyć tylko od fundamentu i wieży, czy także od części wiatraka uznawanych dotąd za infrastrukturę techniczną, wiec także od turbin, które są najdroższym elementem turbin wiatrowych.

czytaj dalej

Tylko jedno przyłączenie OZE w sieci PSE w 2016 r.

16 stycznia 2017

PSE poinformowało, że w pierwszej połowie 2016 roku tylko jedna nowa inwestycja OZE, uruchomiona w systemie zielonych certyfikatów, została przyłączona do infrastruktury sieciowej, którą zarządzają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W drugiej połowie ubiegłego roku PSE nie przyłączyło żadnej nowej inwestycji odnawialnych źródeł energii do swojej sieci.

czytaj dalej

Duży udział wiatraków nie potrzebuje nadzwyczajnych rezerw mocy

5 stycznia 2017

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ogłosiło, że polskie farmy wiatrowe biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej, powodując niższy udział elektrowni konwencjonalnych i w tym samym nie zakłócając prace całego systemu elektroenergetycznego.

czytaj dalej

W 2016 w transakcjach sesyjnych zielone certyfikaty staniały o 40 procent

4 stycznia 2017

Cena zielonych certyfikatów (PMOZE_A) na sesjach Rynku Praw Majątkowych wyniosła w 2016 73,63 zł/MWh wobec 123,60 zł/MWh w 2015, a jeszcze w 2014 roku ta cena wyniosła 186,53 zł/MWh. Według Towarowej Giełdy Energii wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wyniósł w ubiegłym roku 50 657 433 MWh, co oznacza spadek o 14 procent w stosunku do roku 2015.

czytaj dalej

URE opublikował wyniki aukcji OZE. Jedna aukcja nie przeprowadzona

3 stycznia 2017

Z informacji opublikowanych przez URE wynika, że 30 grudnia 2016 odbyły się cztery sesje aukcji na sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE, z czego tylko trzy aukcje zostały skutecznie przeprowadzone. Jedna aukcja nie została przeprowadzona z powodu zgłoszenia mniej niż trzech ważnych ofert spełniających wymagania określone w ustawie o OZE.

czytaj dalej

Pierwsza aukcja dla OZE

2 stycznia 2017

W piątek, 30 grudnia 2016 roku, odbyła się pierwsza aukcja dla odnawialnych źródeł energii. Podczas trwania aukcji, Internetowa Platforma Aukcyjna, przez którą można było składać oferty, była niedostępna. W efekcie część inwestorów nie mogła złożyć swoje oferty. Na razie nie jest jasne, co było przyczyną problemu z systemem.

czytaj dalej

Wzmożona praca elektrowni wiatrowych w okresie Świąt

2 stycznia 2017

Elektrownie wiatrowe w Polsce w okresie Świąt Bożego Narodzenia zanotowały rekordową generację nie powodując niekorzystne zdarzenia w systemie elektroenergetycznym. Moc nominalna farm wiatrowych w Polsce sięga 5,8 GW. W dniu 28 grudnia energetyka wiatrowa pracowała z mocą 4 GW, a w godzinach wieczornych zbliżała się nawet do 5 GW, w efekcie czego wiatraki odpowiadały za 1/3 generacji energii w kraju.

czytaj dalej

Wlk. Brytania zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

17 sierpnia 2016

Wart sześć miliardów funtów projekt zbudowania największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea 2 otrzymał zielone światło od brytyjskiego ministerstwa ds. biznesu. Farma wiatrowa ma składać się z ponad 300 turbin o wysokości co najmniej 190 metrów - więcej niż słynny budynek "Gherkin" w londyńskim City - rozmieszczonych na przestrzeni niespełna 800 kilometrów kwadratowych w pobliżu miasta Grimsby na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

czytaj dalej

99 proc. planowanych inwestycji wiatrakowych może zostać niezrealizowanych

17 sierpnia 2016

Po miesiącu od wejścia w życie ustawy o budowie elektrowni wiatrowych branża podsumowała jej pierwsze skutki. Okazało się, że przepisy, które ograniczają budowę nowych wiatraków do miejsc, w których najbliższe zabudowania dzieli od nich odległość równa 10-krotności wysokości wiatraka, spowodowały, że 99,2 proc. projektów zostało wstrzymanych.

czytaj dalej

Moc OZE w Polsce przekroczyła 8 tys. MW

8 sierpnia 2016

Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował nowe dane na temat mocy zainstalowanej OZE produkujących energię elektryczną. Na koniec czerwca br. moc zainstalowana OZE produkujących energię elektryczną wynosiła w Polsce nieco ponad 8,2 tys. MW, a w tym blisko 5,7 tys. MW na wiatr - wynika z danych URE.

czytaj dalej

Decyzja środowiskowa dla pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej

26 lipca 2016

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej „Bałtyk Środkowy III”. - Celem inwestycji jest budowa i eksploatacja 120 elektrowni wiatrowych, zlokalizowanych w południowej części Morza Bałtyckiego, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie). Powierzchnia całkowita farmy to prawie 117 km kw - informuje RDOŚ w Gdańsku.

czytaj dalej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE

28 czerwca 2016

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa zmienia zapisy dotyczące wsparcia dla produkcji zielonej energii. Największe wsparcie otrzymają np. biogazownie, czy źródła, w których współspalana jest biomasa z węglem.

czytaj dalej

Prezydent podpisał ustawę odległościową

22 czerwca 2016

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Ustawa wprowadza definicję elektrowni wiatrowej i ustala, że instalacje tego typu będą mogły być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Elektrownię wiatrową będzie można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości od zabudowań mieszkalnych i mieszanych, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa oraz obszarów szczególnie cennych z przyrodniczego punktu widzenia (np. parków narodowych czy krajobrazowych i rezerwatów).

czytaj dalej

Senackie komisje z poprawkami do ustawy o OZE

14 czerwca 2016

Połączone senackie komisje gospodarki narodowej i środowiska zgłosiły poprawki do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Większość z nich ma charakter legislacyjny i doprecyzowujący. Wcześniej Sejm uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii, która zmienia zapisy dotyczące wsparcia dla produkcji zielonej energii. Nowe zasady mają wejść w życie 1 lipca br.

czytaj dalej

Nowelizacja ustawy o OZE przyjęta przez Sejm

10 czerwca 2016

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Przepisy określą na nowo zasady wsparcia rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem rządu to najnowocześniejsza ustawa w Europie, zdaniem opozycji jest "dramatycznie zła". Za przyjęciem ustawy głosowało 244 posłów, przeciw było 177 od głosu wstrzymało się 19 posłów. Teraz ustawa trafi do Senatu.

czytaj dalej

Senat przyjął „ustawę wiatrakową”

9 czerwca 2016

Wiatraki będą mogły być stawiane w odległości od domów nie mniejszej niż 10-krotność wysokości tych instalacji - zakłada ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - tzw. ustawa wiatrakowa, którą bez poprawek przyjął Senat. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

czytaj dalej

Sejm uchwalił „Ustawę wiatrakową”

20 maja 2016

Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych wraz z przepisem, by wiatraki stawiano w odległości od domów nie mniejszej niż 10-krotność wysokości tych instalacji. Za ustawą głosowało 239 posłów, przeciw było 147, wstrzymało się 16. Projekt był autorstwa posłów PiS.

czytaj dalej

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii

6 maja 2016

Pojawił się poselski projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Prace nad nowelizacją trwały w Ministerstwie Energii od kilku miesięcy. Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2016 r. Celem poselskiej inicjatywy jest - jak napisano - "usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, prawnych i redakcyjnych przepisów, które nie weszły jeszcze w życie, w ustawie z lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii".

czytaj dalej

Manifestacja za rozwojem energetyki wiatrowej

14 kwietnia 2016

W Warszawie około 2 tys. osób demonstrowało przeciwko projektowi ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Na tablicach i transparentach widniały m.in. hasła "Ustawa bez konsultacji - państwo bez demokracji", "Nie samym węglem człowiek żyje". Na czele manifestacji niesiona była trumna z małym wiatrakiem na wieku. Protestujący przeciwko projektowi ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, a w każdym razie przeciwko projektowi w jego obecnej wersji, nieśli także tablice i transparenty z hasłami broniącymi branży i krytykującymi sposób prac nad ustawą wiatrakową. Manifestacja przebiegła w pokojowej atmosferze.

czytaj dalej

Ustawa „odległościowa” w opinii prezes CEZ Polska

25 marca 2016

Jak ocenia Bohdana Horáčková, prezes CEZ Polska, wejście w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawy odległościowej) w proponowanym kształcie będzie oznaczało koniec rozwoju energetyki wiatrowej. Oczekuje, że odbędą się jeszcze rozmowy z ustawodawcami i przedstawione propozycje zostaną zmienione. - Przepisy ustawy są w trakcie przygotowania. Oczekujemy, że będzie dyskusja z reprezentantami inwestorów i nasze argumenty zostaną wysłuchane. Jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanym obecnie kształcie to wszyscy inwestorzy będą musieli się bronić prawnie - mówi Bohdana Horáčková w rozmowie z portalem wnp.pl.

czytaj dalej

Projekt ustawy o inwestycjach wiatrowych

15 marca 2016

Na 16 marca br. zaplanowane zostało pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Projekt zgłoszony przez posłów PiS wywołuje duże kontrowersje. Oprócz zapisów o zakazie budowania w odległości mniejszej od m.in. zabudowań mieszkalnych niż dziesięciokrotność całkowitej wysokości wiatraka, znalazło się w nim wiele innych ważnych przepisów, do których należą zmiana definicji elektrowni wiatrowej, co prowadzi do wzrostu obciążenia tychże elektrowni podatkiem od nieruchomości i wprowadzenie obowiązku uzyskania zgody na eksploatację elektrowni od UDT, za wynagrodzeniem do 1 proc. wartości inwestycji.

czytaj dalej

Ministerstwo Energii pracuje nad nowelizacją ustawy o OZE

19 lutego 2016

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Uregulowane zostaną w nim przede wszystkim kwestie związane z przesunięciem wejścia w życie rozdziału 4 ustawy, co ma nastąpić 1 lipca 2016 r. Regulacja ma objąć m. in. zagadnienia związane z wprowadzeniem wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacjach.

czytaj dalej

Chiny liderem wiatrowym

10 lutego 2016

W 2015 roku moc zainstalowana wiatraków w Chinach przekroczyła 145 GW. To oznacza zepchnięcie UE, z wynikiem około 142 GW, z pozycji największego światowego rynku energetyki wiatrowej.

czytaj dalej

Rekordowe inwestycje w OZE na świecie

9 lutego 2016

Rok 2015 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji w OZE, na całym świecie zainwestowano w zielone źródła rekordowe 329 miliardów dolarów - o 4 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy na OZE wydano 315,9 mld dol. - wyliczył Bloomberg New Energy Finance. W skali świata w ubiegłym roku najwięcej wydano na inwestycje w fotowoltaikę (161,5 mld dol.) oraz źródła wiatrowe (109,6 mld dol.), mniej przeznaczono na biomasę (zaledwie 3,06 mld) a na inne OZE wydano 54,7 mld dol.

czytaj dalej

5 GW w parkach wiatrowych

12 stycznia 2016

W 2015 roku Polska pobiła rekord przyrostu mocy elektrowni wiatrowych i wyprzedziła rządowy plan rozwoju o trzy lata. Jak wynika z najnowszych danych Polskich Siecie Elektroenergetycznych, na koniec 2015 roku łączna moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce wyniosła 5005 MW. Przyrost rok do roku o niemal 1300 MW (35%)

czytaj dalej

Nowelizacja ustawy OZE

31 grudnia 2015

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowelizacja przesuwa z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. termin wejścia w życie tych przepisów ustawy o OZE, które dotyczą uruchomienia systemu aukcyjnego oraz mechanizmów wspierających wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacjach o mocy od 3 kW do 10 kW.

czytaj dalej

Praca dla 5-7 tys. inżynierów na rynku OZE

10 grudnia 2015

Według szacunków firmy Bergman Engineering, specjalizującej się w rekrutacji inżynierów, realizacja planowanych inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii będzie związana ze wzrostem zatrudnienia inżynierów na poziomie 5-7 tys. pracowników w okresie kilku najbliższych lat. Nowe miejsca pracy będą rozproszone po Polsce, dając zatrudnienie zarówno w miastach jak i obszarach niezurbanizowanych.

czytaj dalej

Opublikowano ceny referencyjne dla aukcji OZE

9 grudnia 2015

W Dzienniku Ustaw z 8 grudnia br. opublikowane zostało rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z OZE w 2016 roku, czyli wyznaczające maksymalne ceny energii elektrycznej z OZE, które będą podstawą aukcji na zakup energii elektrycznej z OZE w 2016 roku Rozporządzenie ustala m.in. cenę referencyjną energii elektrycznej dla instalacji, które zostaną oddane do użytku do końca 2015 roku i zechcą przejść do aukcyjnego systemu wsparcia na 410,02 zł/MWh oraz ceny referencyjne dla nowych instalacji. Cena referencyjna dla energii z nowych lądowych farm wiatrowych o mocy do 1 MW to 415 zł/MWh, a dla farm wiatrowych o mocy powyżej 1 MW to 385 zł/MWh. W przypadku nowych farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW cena referencyjna wynosi 465 zł/MWh a dla farm fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW - 445 zł/MWh.

czytaj dalej

Polska piąta na świecie pod względem nowych przyłączeń

19 listopada 2015

W 2014 r. na całym świecie przyłączono rekordowe 51,4 GW nowych farm wiatrowych. Polska pod tym względem znalazła się na piątym miejscu w Europie, a na dziewiątym jeśli uwzględnić łączną zainstalowaną moc. Najwięcej instalacji na świecie jest w Chinach (31%), na kolejnych miejscach znalazły się USA (17%) i Niemcy (10,6%). Na koniec czerwca 2015 r. łączna moc farm wiatrowych w naszym kraju wyniosła 4,1 GW. To podstawowe odnawialne źródło w Polsce, na drugim miejscu jest biomasa - wynika z raportu "Energetyka wiatrowa w Polsce 2015 - 2016" autorstwa PAIiIZ, firmy konsultingowej TPA Horwath i kancelarii prawnej PSJP

czytaj dalej

W Niemczech już jedna trzecia energii pochodzi z OZE

4 listopada 2015

W 201 roku udział odnawialnych źródeł energii w całkowitej jej produkcji u naszych zachodnich sąsiadów sięgnie 33 procent - wynika z danych Bundesverband der Energie und Wasserwirtschaft. Według wstępnych szacunków, odnawialne źródła energii w Niemczech wyprodukują w tym roku 193 mld kWh energii elektrycznej. To tyle samo, ile w ciągu kilkunastu lat produkuje średniej wielkości siłownia jądrowa.

czytaj dalej

W 2015 roku przybędzie więcej OZE niż w 2014

30 października 2015

Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował informacje o mocach zainstalowanych OZE w Polsce według stanu na koniec września 2015 roku. W III kwartale br. nastąpił wzrost mocy zainstalowanej OZE o ponad 185 MW, a od początku roku o blisko 490 MW. Te dane pozwalają przypuszczać, że w br. przybędzie więcej OZE niż w 2014, kiedy przyrost wyniósł niespełna 518 MW.

czytaj dalej

Niemieckie inwestycje w wiatr

30 wrzesień 2015

Niemcy w ciągu 8 lat zainwestowały w OZE 120 mld euro. W 2014 r. udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii w Niemczech wyniósł ok.26 proc., co oznacza, że było to drugie co do wielkości źródło energii. Wiodącą rolę w niemieckiej energetyce nadal odgrywają węgiel brunatny i kamienny z łącznym udziałem na poziomie 43 proc.

czytaj dalej

Ceny referencyjne dla energii z morskich farm

17 wrzesień 2015

Projekt rozporządzenia ministra gospodarki przewiduje, że dla energii z morskich farm wiatrowych cena referencyjna w aukcji wyniesie 470 zł/MWh. To w przeliczeniu na euro 114 EUR/MWh. Według ekspertów ceny referencyjne oddające rzeczywiste koszty inwestycji w morskie farmy wiatrowe wynoszą obecnie 170-190 dolarów/MWh. Cena na poziomie 114 EUR/MWh jest więc za niska.

czytaj dalej

URE o mikroinstalacjach prosumenckich

9 wrzesień 2015

Urząd Regulacji Energetyki opublikował informacje o mikroinstalacjach prosumenckich (o mocy do 40 kW). Z przedstawionych danych wynika, że w I półroczu 2015 roku mikroinstalacje wytworzyły w Polsce blisko 10,6 tys. MWh energii elektrycznej. To prawie 9 razy więcej niż w całym 2014 roku.

czytaj dalej

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 r.

19 sierpień 2015

Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt Polityki Energetycznej Polski (PEP) do 2050 r. To strategiczny dokument, który ma określić kształt naszej energetyki. Konsultacje - zarówno międzyresortowe jak i społeczne - potrwają miesiąc.

czytaj dalej

Warszawa dołączyła do ruchu Więcej niż Energia

19 sierpień 2015

Warszawa dołączyła do zainicjowanego przez Greenpeace, WWF, Polską Zieloną Sieć i ClientEarth ruchu Więcej niż Energia. W ten sposób miasto włączyło się w działania na rzecz energetyki obywatelskiej, czyli takiej, w której obywatelki i obywatele, gminy i inne instytucje uczestniczą w produkcji energii ze słońca, wiatru, geotermii czy biomasy. Ruch Więcej niż Energia, który został zainaugurowany na początku czerwca skupia już ponad 60 jednostek samorządu, instytucji i organizacji pozarządowych oraz 37 tysięcy osób

czytaj dalej

Energetyka wiatrowa w Europie

30 lipiec 2015

W I połowie 2015 roku w Europie zostały przyłączone do sieci energetycznych morskie farmy wiatrowe o mocy 2342,9 MW. To wynik lepszy niż osiągnięty przez branżę w jakimkolwiek poprzednim całym roku i oznacza, że łączna zainstalowana moc morskich farm wiatrowych w Europie na koniec czerwca br. wyniosła 10 393,6 MW – wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

czytaj dalej

URE o OZE w II kwartale 2015

24 lipiec 2015

Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował informacje o mocach zainstalowanych OZE według stanu na koniec czerwca br. W II kwartale br. nastąpił wzrost mocy zainstalowanej wiatraków o około 166 MW i w efekcie na koniec I półrocza br. moc elektrowni wiatrowych w Polsce wyniosła około 4117 MW.

czytaj dalej

Dania pobiła rekord produkcji energii z wiatru

11 lipiec 2015

Wyjątkowo wietrzny dzień przyczynił się do pobicia przez Danię rekordu w produkcji energii z wiatru. 9 lipca z wiatraków w tym kraju popłynęła moc, wystarczająca na pokrycie 140 proc. energetycznych kraju. Nadwyżka mocy została wyeksportowana przez interkonektory do Niemiec, Norwegii i Szwecji.

czytaj dalej

Komisje Sejmowe poparły ograniczenia dot. lokalizowania elektrowni wiatrowych

10 lipiec 2015

Sejmowe komisje: infrastruktury oraz samorządu terytorialnego poparły projekt wprowadzenia ograniczeń dot. lokalizowania elektrowni wiatrowych. Farmy wiatrowe o mocy powyżej 40 kW mają być stawiane na podstawie planu miejscowego, a nie decyzji o warunkach zabudowy.

czytaj dalej

Indeks zielonych certyfikatów

26 czerwiec 2015

Według danych przekazanych przez Towarową Giełdę Energii (TGE) w dniu 25 czerwca 2015 indeks zielonych certyfikatów uwzględniający obrót sesyjny (OZEX A) wyniósł 109,49 zł/MWh. To najniższy poziom od kwietnia 2013, kiedy TGE zaczęła publikować rozszerzony zestaw indeksów zielonych certyfikatów.

czytaj dalej

Handel gwarancjami pochodzenia energii z OZE

15 czerwiec 2015

Od 15 czerwca br. można handlować gwarancjami pochodzenia energii z OZE na Zielonej Platformie, której operatorem jest Axpo Polska. W rejestrze prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii są już gwarancje pochodzenia energii z OZE opiewające na około 3,95 TWh, a ich liczba może wkrótce wzrosnąć o kolejne blisko 2 TWh.

czytaj dalej

Przygotowania ustawy o cieple z odnawialnych źródeł energii

9 czerwiec 2015

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych podjęły działania na rzecz przygotowania ustawy o cieple z odnawialnych źródeł energii. Organizacje zapowiedziały również opracowanie „Krajowego Planu Rozwoju Ciepła z OZE do 2030 roku”. Analiza zostanie opracowana przez konsorcjum na czele z Instytutem Energetyki Odnawialnej, a jej prezentacja zaplanowana jest na jesień 2015 roku.

czytaj dalej

Prototyp morskiej turbiny wiatrowej

25 maja 2015

Firma Siemens zaprezentowała prototyp morskiej turbiny wiatrowej o mocy 7 MW. Turbinę zainstalowano na polu testowym w duńskim w Østerild, gdzie zostaną przeprowadzone badania działania generatora w trakcie silnych wiatrów wiejących u wybrzeża, a także funkcjonowania nowych wzmocnionych komponentów elektrycznych urządzenia. Najnowszy model turbiny Siemensa pozwala w warunkach pracy na morzu wytworzyć w ciągu roku 32 mln kWh energii, która pozwala zaspokoić potrzeby 7 tys. gospodarstw domowych.

czytaj dalej

Projekt nowelizacji ustawy o OZE skierowany do konsultacji społecznych

15 maja 2015

Ministerstwo Gospodarki skierowało projekt nowelizacji ustawy o OZE do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Nowelizacja ustawy wprowadza przedziały cenowe dla instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej niższej niż 3 kW – od 0,65 zł do 0,75 zł za 1 kWh, dla instalacji o mocy zainstalowanej wyższej niż 3 kW, a mniejszej niż 10 kW, ustawodawca przewidział cenę od 0,49 zł do 0,65 zł za kWh. Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii

czytaj dalej

Wejście w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii

4 maja 2015

Weszła w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii, którą Sejm przyjął 20 lutego br. Zgodnie z systemem aukcyjnym, który 1 stycznia 2016 r. zastąpi dotychczasowy system wsparcia dla energii odnawialnej (czyli tzw. zielone certyfikaty), inwestorzy, którzy zaoferują w trakcie aukcji najbardziej atrakcyjną cenę energii, otrzymają prawo do odsprzedaży jej do sieci po stałej cenie. Z osobnych aukcji będą mogli skorzystać właściciele inwestycji uruchomionych wcześniej, którzy po 1 stycznia 2016 r. zdecydują się na przejście na system aukcji. Dla nich też będzie liczyć się 15-letni okres wsparcia zaczynający się z dniem uruchomienia produkcji energii. Ustawa będzie wchodziła w życie stopniowo, część przepisów zacznie obowiązywać kolejno w październiku 2015 i od 1 stycznia 2016 r., kiedy to ma ruszyć najważniejszy zapis nowej ustawy - aukcje.

czytaj dalej

Raport Urząd Regulacji Energetyki

30 kwietnia 2015

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Urząd Regulacji Energetyki, w pierwszym kwartale 2015 r. przybyło w Polsce 125,96 MW zielonych mocy, z tego aż 117,43 w energetyce wiatrowej. Pozostałe nieco ponad 8 MW przypada głównie na fotowoltaikę (prawie 6 MW). Na koniec marca ogólny poziom zielonych mocy zainstalowanych w Polsce wyniósł 6154,6 MW. Z tego 3951,3 MW przypadało na energetykę wiatrową, 1008,2 MW na elektrownie biomasowe, 190,5 MW na biogazownie, 977,7 MW na elektrownie wodne i 26,9 MW na fotowoltaikę.

czytaj dalej

Pierwsza gmian samowystarczalna energetycznie

10 kwietnia 2015

Gmina Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim jest pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie. Energię na potrzeby gminy produkuje przede wszystkim zlokalizowana tam farma wiatrowa, składająca się z 27 turbin o łącznej mocy 40,5 MW. Energię na potrzeby gminy produkuje również biogazownia rolnicza o mocy elektrycznej 0,99 MW oraz mocy cieplnej przekraczającej 1 MW.

czytaj dalej

Stanowisko Prezesa URE

1 kwietnia 2015

Prezes URE zajął stanowisko w związku z pojawiającymi się wątpliwościami w kwestii początkowego terminu stosowania przepisów wprowadzających świadectwa pochodzenia skorygowanych współczynnikiem 0,5 dla energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach spalania wielopaliwowego. Ustawa o odnawialnych źródłach energii określa, że wsparcie dla produkcji energii elektrycznej w technologii współspalania zostaje obniżone z 1 do 0,5 tzw. zielonego certyfikatu za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę. W ocenie URE, który wydaje te świadectwa, nie ma podstaw prawnych, żeby obniżyć wsparcie dla współspalania do 0,5 certyfikatu przed 1 stycznia 2016.

czytaj dalej

Podpisanie ustawy o odnawialnych źródłach energii

13 marca 2015

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii w wersji uchwalonej przez sejm 20 lutego 2015 roku. Ustawa została przyjęta po blisko pięciu latach prac i w części wejdzie w życie 4 maja 2015 roku, a zapisy dotyczące systemu aukcyjnego i taryf gwarantowanych od 1 stycznia 2016 roku. Celem ustawy jest zagwarantowanie trwałego rozwoju gospodarki energetycznej przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Znaczna część przepisów ustawy dotyczy nowych form wsparcia dla wytwórców energii z OZE. Ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii.

czytaj dalej

Badania Centrum Badań Opinii Społecznej

10 luty 2015

Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło badanie, z którego wynika, że aż 77% Polaków opowiedziało się za powszechniejszym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie respondenci oceniają źródła odnawialne jako najbardziej perspektywiczne, najbezpieczniejsze i najtańsze. Badani niemal powszechnie określają energetykę odnawialną jako bezpieczną (86 proc.) i przyszłościową (80 proc.). Dwie trzecie respondentów jest przekonanych o wydajności odnawialnych źródeł energii (67 proc.), a ponad połowa (55%) - o niewielkich kosztach ich wytwarzania.

czytaj dalej

Raport Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

26 luty 2015

Komisja Europejska zdecydowała o wycofaniu skargi z Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Kraje członkowskie zostały zobowiązane do wdrożenie w terminie do 5 grudnia 2010 roku dyrektywy, której celem jest osiągnięcie w Unii Europejskiej do 2020 roku 20-procentowego udziału energii odnawialnej. "Komisja wycofuje z Trybunału sprawę będącą w toku, jeżeli państwo członkowskie wypełni obowiązek transpozycji przepisów dyrektywy do prawa krajowego. W tym konkretnym przypadku Polska powiadomiła o pełnej transpozycji dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii w dniu 29 stycznia 2015 r." - podała Komisja Europejska. Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że Polska zakończyła działania legislacyjne mające na celu takie wdrożenie dyrektywy OZE, które nie będzie budziło wątpliwości KE.

czytaj dalej

Ustawa o odnawialnych źródłach energii

20 luty 2015

Sejm przyjął ustawę o odnawialnych źródłach energii, odrzucając poprawkę Senatu likwidującą wsparcie do przydomowych mikroinstalacji o mocy do 10 kW w postaci zakupu energii po cenie gwarantowanej, znacznie wyższej niż rynkowa. Ustawa w brzmieniu przyjętym przez Sejm trafi na biurko Prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

czytaj dalej

Badania Centrum Badań Opinii Społecznej

10 luty 2015

Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło badanie, z którego wynika, że aż 77% Polaków opowiedziało się za powszechniejszym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie respondenci oceniają źródła odnawialne jako najbardziej perspektywiczne, najbezpieczniejsze i najtańsze. Badani niemal powszechnie określają energetykę odnawialną jako bezpieczną (86 proc.) i przyszłościową (80 proc.). Dwie trzecie respondentów jest przekonanych o wydajności odnawialnych źródeł energii (67 proc.), a ponad połowa (55%) - o niewielkich kosztach ich wytwarzania.

czytaj dalej

Raport Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

10 luty 2015

Z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że w 2014 roku w Unii Europejskiej zainstalowano łącznie 11 791 MW elektrowni wiatrowych. To znacznie więcej niż nowych źródeł węglowych – 3 305 MW i gazowych – 2 338 MW. W roku 2014 źródła wiatrowe stanowiły 43,7 proc. oddanych nowych mocy w UE, źródła fotowoltaiczne - 29,7 proc., źródła węglowe - 12,3 proc. i źródła gazowe - 8,7 proc. Inne technologie miały mniejsze udziały w przyrostach nowych mocy.

czytaj dalej

Raport Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

10 luty 2015

Z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że w 2014 roku w Unii Europejskiej zainstalowano łącznie 11 791 MW elektrowni wiatrowych. To znacznie więcej niż nowych źródeł węglowych – 3 305 MW i gazowych – 2 338 MW. W roku 2014 źródła wiatrowe stanowiły 43,7 proc. oddanych nowych mocy w UE, źródła fotowoltaiczne - 29,7 proc., źródła węglowe - 12,3 proc. i źródła gazowe - 8,7 proc. Inne technologie miały mniejsze udziały w przyrostach nowych mocy.

czytaj dalej

Informacja z Urzędu Regulacji Energetyki

2 luty 2015

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że na koniec 2014 roku w Polsce moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wyniosła 6028,637 MW. Oznacza to, że w ubiegłym roku moc zainstalowana zielonej energetyki w naszym kraju wzrosła o 517,953 MW. Za niemal 86% ubiegłorocznego przyrostu zielonych mocy odpowiada energetyka wiatrowa, której moc zainstalowana wzrosła o 444,291 MW i na koniec ub.r. wyniosła 3833,832 MW. Oznaczało to, że na koniec 2014 roku pod względem mocy zainstalowanej energetyka wiatrowa stanowiła blisko 64%. mocy zainstalowanych OZE w Polsce.

czytaj dalej

Walne zebranie członków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

15 styczeń 2015

Walne zebranie członków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) wybrało wczoraj zarząd stowarzyszenia na kolejną kadencję. Prezesem zarządu PSEW został ponownie Wojciech Cetnarski, który objął pierwszy raz to stanowisko w marcu 2013. W skład nowego zarządu PSEW oprócz prezesa Cetnarskiego weszli Izabela Kielichowska, Grzegorz Skarżyński, Arkadiusz Sekściński i Krzysztof Tyszkiewicz.

czytaj dalej

Lista Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej

13 styczeń 2015

Ministerstwo Gospodarki przyjęło dokument "Lista Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, stanowiący Project pipeline dla sektora energetyki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przyjęcie dokumentu zostało poprzedzone jego konsultacjami społecznymi. Celem konsultacji było uzyskanie opinii i uwag środowisk i partnerów społeczno-gospodarczych, pozwalających na dokonywanie ewentualnych zmian w projekcie dokumentu, w celu wskazania optymalnego obszaru dofinansowania w ramach priorytetów inwestycyjnych: jak promowanie produkcji i dystrybucji odnawialnych źródeł energii (Fundusz Spójności), rozwój i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji na średnich i niskich poziomach napięcia (Fundusz Spójności) oraz zwiększenie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa dostaw poprzez rozwój inteligentnych systemów dystrybucji, magazynowania i przesyłu energii oraz poprzez integrację rozproszonego wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Lista Projektów Strategicznych

czytaj dalej